Kurunun Yanında Yaşın Yanmaması Size-Bize-Hepimize Bağlı

İnternetin sigortacılık sektöründe rolü oldukça büyüktür ve kendine özel bir yapısı vardır. İnternet üzerinden poliçe sorgulaması yapmaktan tutun da web sitesi düzenlemeye kadar bir çok aşamayı bu sürecin içerisine dahil edebiliriz.
İnternet üzerinden sağlanabilecek hizmetleri kısaca 7 faktörde toplayabiliriz.

  1. İnternet üzerinden poliçe sorgulaması ve değişiklik yapılabilmesi,
  2. Online poliçe değerleri hakkında bilgilere ulaşılabilmesi,
  3. Borç durumu konusunda sorgulama yapılabilmesi,
  4. Yıllık ve aylık durum raporları,
  5. Gelecek zaman için projeksiyonlar ve detaylı finansal bilgiler,
  6. Poliçe ile ilgili bilgi ve işlemlerin yürütülmesi,
  7. Web sitesi oluşturma.

Tüm bu başlıklar geleneksel sigortacılık anlayışında kullanılan işgücü, kırtasiye vb. masraflarda azalma ve işlem süreçlerini kısaltma gibi avantajlar sağlayarak müşteri memnuniyetini artırabilir.

Bu bağlamda, bir sigorta acentesine ait web sitesi oluştururken dikkate alınması gereken bazı kriterleri şu şekilde belirtebiliriz:

  1. İçeriğin, kurum, ürünler, iletişim, bilgi vb. oluşması,
  2. Ergonomi kriteri içerisinde, tasarım, kullanım kolaylığı, hız,
  3. Erişim kriteri içerisinde, domain ve arama motorlarına kayıt gibi kriterleri sıralayabiliriz.

Bu kriterlere bağlı kalmak kaydı ile site içerisinde istenilen branşlarda teklif formlarının oluşturulması ve talebi yüksek olan ve yaptırılması zorunlu sigorta çeşitlerine yönelik fiyat gösterme yazılımları (Örneğin, TSS Web Modülü) ziyaretçinin sayfada daha fazla zaman geçirmesine yol açarak, ziyaretçinin ihtiyacının tespiti konusunda da yardımcı olmaktadır.
Ön plana çıkarılan ürün tanıtımlarında, satın alınacak ürünün yararlarının ne olduğunun çarpıcı bir şekilde vurgulanması satış başarı oranını artırabilmektedir. Bu konuyla ilgili sosyal medya sayfaları da dahil olmak üzere, yıllık belirlenecek stratejiler doğrultusunda, profesyonel destek hizmeti de bulunmaktadır. Buna ek olarak, portföye yönelik düzenelecek “Müşteri İlişkileri Güçlendirme” çalışmasının eklenmesi, girişimci acenteyi bir adım daha ileri taşıyacaktır.
Bu çalışmaların tamamının yapılması acenteyi bir sonuca ulaştırır; dünyanın hiç bir lokasyonunda sadece web sitesi oluşturmakla para kazanılamaz. Bu süreç, mutlaka ek yatırımlarla desteklenmelidir.
Ne yazık ki ülkemizde, yatırıma dayalı işlere bakış açısı genelde “önce biraz bir şeyler yapalım sonra satış olursa yatırım yaparız” olduğu için mağduriyetlerin oluşmasına sebep olan ortamlar yaratılmaktadır.
Emek-yoğun işlerin bedelinin bir çok firma tarafından aşırı derecede ucuz gösterilmesinden ötürü, ederinin değerli olduğu hizmetler sudan ucuza yapılarak, hem iş kalitesi düşürülmekte hem de acentenin mağduriyetine yol açılmaktadır -en kötü ihtmalle acente, ilerleyen süreçte mutlaka sürpriz maliyetlerle karşılaşmaktadır-. Sektörde bunun örneğini yaşayan binlerce acente var.
Ayrıca, bir hizmetin değerini önce örneğin, 3000-4000 TL gösterip satış yapabilmek için fiyatı birkaç yüz TL’lere çekmek konusunda ise herhangi bir yorumda bulunmak istemiyorum…

Siz değerli sigorta acentelerine sektör içerisinde tüm iyi niyeti ve gayretiyle ve olanakları ile hizmetlerini taşımaya çalışan değerli sektör dostlarımın verdiği hizmetlerin değerinin artmasını ve karşılık bulmasını yürekten dilerim. Kurunun yanında yaşın yanmasına izin vermeden, ön yargılı olmadan, memnuniyet esasına dayalı hizmet anlayışını tercih etmeyi öncelik edinmek; sizi, aşırı indirimli fiyat avantajlarıyla alacağınız hizmetlere göre her zaman daha iyi sonuçlara götürecektir.