Web sitesi tasarımı ne anlama geliyor? Web dizaynı ile farkı nedir?

İnternet büyük hızla gelişen bir hizmet alanı olmaya devam ediyor. Gün geçtikçe büyüyen bu alan içerisinde bir yerinizin olması ve zamanla bu yeri sağlamlaştırıp büyütmenin önemi, özellikle bir işletme açısından büyük bir önem taşıyor.

Web sitesi tasarımı denildiği zaman genel olarak aklımıza görselliği temsil eden bir düşünce geliyor. Elbette bir web sitesinin görsel açıdan iyi görünmesi çok önemli bir durumdur ancak web tasarım işinin tamamını temsil etmez.

Dünya üzerinde bu konuda ilerlemiş ülkelerdeki anlayış bizdekine göre biraz daha farklı. Web “tasarım”dan ziyade “dizayn” etmek fiili üzerine yoğunlaşıldığından; sadece görsel boyutu değil, içerik, hız, satış odaklı olması, ulaşılabilirlik vs. gibi konular da işin içerisine katılmaktadır.

Web dizayn, işin başından sonuna kadar tüm aşamaları ve süreci kapsar. Bu hizmeti vermeye kendini adayanlar olarak yaptığımız işleri belirtmekte fayda görüyoruz.

Öncelikle, alan adınızın web ortamında barındırılması gerekir. Bu, işin hosting kısmıdır ve esasında başlı başına bir konudur. Ortalama bir işletmenin, ihtiyacını fazlasıyla karşılayan bir hosting paketinin mutlaka olması gerekir. Alan adı ve hosting hizmetini ayrıca fiyatlandırmadan tüm hizmet paketlerimizde size vermekteyiz.

Diğer bir konu, site alt yapısının içerik oluşturma ve güncelleme işlemleri için uygun olmasıdır. Bu konuda belli başlı içerik oluşturma ve güncelleme sistemleri vardır. Bizler de bu sistemleri kullanarak, bir sigorta acentesinin hitap etmeye çalıştığı portföyünün içerik bazındaki ihtiyaçlarını fazlasıyla karşılayabilecek bir sistem oluşturduk. Üstelik bunu ülkemizdeki birçok firmanın yaptığı gibi ek ücretler talep ederek değil, herhangi bir ücret talep etmeden yapmaktayız. Çünkü, web dizayn işinin doğasında belirttiğimiz gibi içerik oluşturma, oluşturulan içeriklerin girişleri ve güncelleme hizmetleri de yer almaktadır. Bu konuda ayrıca “ek yüksek ücretler” talep etmek bu işin doğasına kesinlikle aykırıdır. Bu anlayışın, bilişim sektörünün bu alanında faaliyet gösteren diğer firmalara da yansımasını umut ediyoruz.

Tasarım ve görsel çalışmalar konusu ise işin olmazsa olmazlarından elbette. Ancak, bu işin de ülkemizde abartıldığını ve web sitesi yaptırmak isteyen herkese özel mükemmel tasarımlar oluşturma gayreti içerisinde hareket eden firmalar sayesinde web dizayn işinin sadece tasarım ve görsel bir şey olduğu algısı yaratılmıştır. Elbette, bunun da kaçınılmaz olumsuz sonuçları olmuştur. Artık günümüzde belli alt yapıların profesyonel olarak kullanımı neticesinde üretim maliyetleri düşürülebilmektedir. Bundan dolayı, web dizayn işlerinin fiyatlandırılması daha makul seviyelere çekilebilmektedir. Çünkü sistem buna olanak sağlamaktadır. Bu olanağı, fiyatlarımızı belirlerken kar marjımızı maksimize etmek yerine, sağladığımız faydayı yaygınlaştırmaya yönelik belirlediğimiz hedefler doğrultusunda kullanmaya gayret ediyoruz.

Bunlara ek olarak, web sitesi sahibinin ihtiyacına ve amacına özel oluşturulacak hizmetlerin de yine fahiş fiyatlar konulmadan makul seviyedeki fiyatlarla verilmesi gerekir. Örneğin bizden yaptıracağınız sitenin çok iyi bir web dizayn olmasını istiyorsanız, bu hizmetin içerisinde sitenizin satış odaklı hale getirilmesi ve SEO alt yapı hizmetinin yer alması zaten bu işin olmazsa olmazıdır. Ancak, siz belli kelimelerde Google’da arama yapıldığında en üst sıralarda çıkmak istiyorsanız, maliyetiniz ister istemez artacaktır. Tabi bu durumun hangi sonuçlara yol açmasını istediğinizi yani hedefinizi tam olarak sizden dinledikten sonra profesyonel SEO hizmetimizden de uygun fiyatlarla faydalanabilmektesiniz.

Değerli vakitlerini ayırıp okuyan herkese teşekkür ederim.

Sevgi ve saygılarımla,

 

Gökhan Polat