Düşük Maliyetle Gelir Yaratma Anahtarı

Uzun bir zamandan bu yana sigorta acenteleri ile temasımız ve bazı sigortacılık deneyimlerimiz sonucu acentelerin eksiklerini, isteklerine göre gidermek için oluşturduğumuz Modern Acente Web Hizmetleri’nin devamı niteliğinde olan Modern Web Sitesi her aşamada ve koşulda sizlere destek olmaya devam ediyor.

Acentelerin, web platformunda farklılık yaratmak ve bu yaratıcılığı destekleme konusunda, iki yıl önce Tamamlayıcı Sağlık Sigortası ürününün acentelerin web siteleri üzerinden portföylerine veya site ziyaretçilerine satabilmesine yönelik TSS E-Poliçe ürününü oluşturmuştuk. Başından sonuna kadar tüm aşamaları dijital bir şekilde planlanarak yapılabilen ve kredi kartı ile ürünü satın alan sigortalıya poliçesi e-poliçe olarak e-posta ile iletilen ve işin her aşaması takip edilerek iyi bir analiz mekanizması eşliğinde çalışan bir yazılımımız idi.

Hazine’nin Mesafeli Satış Yönetmeliğinde sigorta acenteleri ile ilgili yapmış olduğu yeterlilik değişikliklerinden sonra acentelerin web siteleri üzerinden e-poliçe satışı yapmaları otomatikman zorlaşmış olduğundan, çoğu acente e-poliçe satışına sıcak bakmaz hale geldi. Bu durumda tabi, bizim de yaklaşık bir yıl süren, yazılım konusunda ciddi emekler harcadığımız projemiz bu vesile ile askıya alınmış oldu. Dezavantaj gibi görünen bu durumu acenteler nezdinde avantaja nasıl çevirebiliriz sorusunun cevabını üreten bir projemiz olan Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Web Modülü ürünümüz bu vesile ile doğmuş oldu.

TSS Web Modülü nedir ve ne işe yarar sorularına cevap arayan değerli dostlarımızla bazı önerileri paylaşmak isterim:

TSS Web Modülü, bugün hiçbir firmada olmayan ve sadece Türkiye’deki sigorta acentelerinin web sitelerinde kullanılması için oluşturduğumuz, karşılaştırmalı bir gösterim ile prim hesaplama ve özel yönetim paneli sayesinde müşteri hareketlerini takip ederek site ziyaretçisini adım adım sigortalınız haline getirme imkânı sağlayan bir yazılımdır.

Bu noktada sizlerle olan görüşmelerimizde de belirtmeye çalıştığımız gibi, web siteniz üzerinden gelir yaratma modeli çerçevesinde kasko, trafik veya konut gibi poliçelere yoğunlaşmak yerine; portföyünüze ve ziyaretçilerinize TSS’yi tanıtarak bir algı oluşturmak ve satmaya çalışmak en makul çözüm olacaktır. Çünkü, zaten sizin satmaya çalıştığınız kasko, trafik poliçelerini sigortam.net vb. büyük web platformları satıyor. Bu durumda, yaptığınız SEO yatırımları sonucu sizden teklif isteyen sayısı artsa bile kestiğiniz poliçenin artmadığını, portföyümüzde bunu deneyimleyen acente dostlarımız sayesinde biliyoruz. Web siteniz üzerinden kasko, trafik, konut, dask gibi branşlara eğiliminiz olduğu sürece site ziyaretçi sayılarınız ve teklif adediniz artabilir ama satışınız artmaz.

Önümüzde duran ufak rampayı ya aşılması zor büyük bir engel gibi görebiliriz ya da iyi bir sıçrama tahtası olarak kullanabiliriz. Yani, bu durum sizin için ya dezavantaj olur ya da avantaj. Seçiminiz Trafik, Kasko’dan yanaysa üzülerek söylemek zorundayım ki yatırımınızın artıya dönmesi mucize olur. Ancak, sizden bugüne kadar trafik, kasko, konut, dask, iş yeri, ferdi kaza, BES, hayat vs. sigortası yaptırmış olan portföyünüze TSS’nin ne olduğunu açıklayan tanıtımlarla disiplinli bir mailing stratejisi ile anlatabilirseniz, kısa bir vadede akmasa da damlar misali bir gelir oluşturabilirsiniz. Bu çalışmalar bugün ülkemizde yer alan birçok acente tarafında henüz yapılmamaktadır. Farklı şeyleri doğru zamanda, doğru bir şekilde yapan her zaman kazanır. Bize yaptıracağınız web sitesine kuracağımız TSS modülü ve yukarıda bahsetmeye çalıştığım mailing stratejisi ile düşük maliyetle gelir yaratma anahtarına sahip olabilirsiniz.

Değerli vakitlerini ayırıp okuyan herkese teşekkür ederim.

 

Sevgi ve saygılarımla,

Gökhan Polat