Acenteler ve Sektöre Etkileri

Sigortacılık mesleği dünya genelinde icrası en zor mesleklerden birisidir. Bunun en önemli sebebi ise zor şartlar ve koşullar altında çalışmanın dışında, iş sürecinin en başından sonuna kadar büyük bir hassasiyet gerektirmesidir. Sigorta firmalarının bu süreç içerisinde birden fazla yöntem dahilinde çalışıyor olmaları ve kanallar arasında yeterli bağın kurulmaması farklı büyük problemlerin önünü açabilmektedir. Bununla birlikte, firmaların sistem alt yapı yatırımlarına milyonlarca dolar harcamaları sonrasında satış kanalları arasında yeterli bağın kurulamaması ayrı bir paradoksu meydana getirmektedir. Yönetim anlayışlarında tamamen satış odaklı sonuçlar içerisinde yer alan firmaların satış kanallarına yönelik kurmaları gereken bağın temellerinin, sağlam bir zemin üzerine oturtulması durumu bazı noktalarda göz ardı edilebilmektedir.

Son yıllarda banka kanalının portföylerine sigorta çözümlerinin satışı konusunda artarak büyüyen eğilimleri, sektör genelinde kısa sürede büyük bir hareketliliğe yol açmış; yabancı yatırımcının gözüne daha güzel görünür hale gelmiştir. Banka ürünleri ile sigorta ürünleri arasında büyük farklar olduğunu; portföy yönetimleri açısından bankaların bu işi yapabilen en iyi yapılar olmasından dolayı, “portföyümüzün bizden faydalandığı ürün gamına sigortayı da ekleyelim, e-ticareti de ekleyelim…” bakış açılarının zaman geçtikçe hizmeti alanlar tarafında çeşitli sıkıntılara yol açacağının unutulmaması gerekir. Elbette sistem oyuncularının doyumsuzluğu ve bu konudaki sınır tanımayan kabaran arzuları sıkıntıların büyüyeceğine işaret ediyor.

Bazı yapılar bankacılık faaliyetlerinin yanına ekledikleri hizmetleri kendi yapıları bünyesinde gerçekleştirdiklerinden, müşteriler tarafında bir çok olumsuz deneyimin de ortaya çıkmasına sebep olmaktadır. Bir banka düşünün ki asıl hizmet anlayışı, -bankacılığın dışında- portföyüne sigortadan mal ticaretine; kuru temizlemeden terziliğe; kargo hizmetlerinden taksiye kadar bir çok hizmeti veren sanal AVM’ler olması, ilerleyen zamanlarda şaşırtmayacaktır.

Bankaların ışığı yutan kara delikler değil de karanlığı aydınlatabilen; “yutan dev yapılar” değil de “üreten dev yapılar” olabilmesi için sigorta sektörü ile aralarına hassas belirgin bir çizgi çekerek sigorta çözümleri konusunda en büyük destekçisi ve geliştiricisi olabilecek sadık aracılarına -acentelere- yönelik yapıcı çözümler üretmesi şart hale gelmiştir. Bu konuda hassasiyetlerini maksimize yapmış kurumların kesinlikle örnek alınması gerekmekte.
Uzun vadeli ve istikrarlı hizmet anlayışı içinde, işi sadece sigorta olan “acentelerin” varlığını büyüterek sürdürmesi gerekliliği mutlak şartlardan birisidir. Aynı zamanda, ülkemizin kalkınmasını hem içerideki hem dışarıdaki oyuncularla birlikte artırmada en büyük dinamiklerden birisi olacağı aşikardır.

Bu süreçte acentelerin, web platformu üzerinden satış veya satış öncesi alt yapılarının en iyi ve uygun maliyetle çözüm üretebilme isteğine ve deneyim kapasitesine sahip girişimciler tarafından desteklenmesi de esas konulardan biridir. Modern Web Sitesi olarak vermeye çalıştığımız butik hizmet kapsamında her zaman temele yerleştirdiğimiz anlayış bu olmuştur. Bu anlayışımızı siz değerli sektör yetikilileri ve çalışanları ile artırmayı hedefliyoruz.
Acentelerin web platformunda neler yaptıkları, bu konuya olan ilgileri, karşılarına çıkan engeller, bu engellere karşı tutumları, çözüm arzuları ve taleplerine karşı üretilebilen çözümler hakkında ayrıca bir çok makale yayınlanacaktır.

Değerli vakitlerini ayırıp okuyan herkese teşekkür ederim.

 

 

Sevgi ve sayılarımla,

Gökhan Polat